Lis 23 2006

nelze najít NTLDR / NTLDR is missing

Category: HW&SWbrej @ 18.55

ntldr.jpgTato hláška může mít několik důvodů. V mém případě šlo o to, že se disk nenadetekoval správně. U některých typů biosu to lze dost špatně poznat, např. na mé desce sse440bx2 (ano, je stará), která má bios phoenix to poznat nešlo. Na desce msi 6337, která má bios Award to poznat šlo, můj 6,4 GB Hitachi se hlásil jako 2 GB. Manuální nacvakání hodnot nebylo pro režím LBA možné. Proseděl jsem na tom celý den. Nakonec jsem skusil dát místo master volbu cable select a problém se vyřešil. Disk se správně nadetekoval a po té se z něj již dalo i bootovat. Asi to byla chyba mezi klávesnicí a monitorem, ale přesto jsem uznal za vhodné tuto zkušenost zveřejnit.

ntldr.jpg

http://ntldrismissing.com
Na této adrese se dá stáhnout image diskety, ze které lze nabootovat do Windows, pokud máte pouze poškozené soubory v hlavním adrsáři. Pokud je problém pouze v tom, tak po naběhnutí windows stačí přepsat poškozené soubory správnými.
Pokud máte ale instalační CD proveďte raději opravu s jeho pomocí, tak jak je uvedeno zde
http://support.microsoft.com/kb/318728 .

Tady již jen průběh mého marného boje

Vytvořil jsem spouštěcí disketu a systém z ní naběhl. Pikantní je, že soubor boot.ini, ve kterém měl být problém byl nakonfigurovaný správně a přesto při bootování z HDD pokračovala výše zmíněná hláška.

Nabootoval jsem tedy na stejném počítači z jiného HDD a onen špatný HDD jsem zkontroloval Partition magicem. Ten mě upozornil na špatný údaj ve velikosti partition, ale jeho opravou se nic nevyřešilo.

Nakonec podotýkám, že úplné nastartování Windows 2000 s jinou základní deskou než na které byly naisnstalovány není dobrý nápad, pravděpodobně vůbec nenaběhnou.

Zde je hezky shrnuto řešení různých problémů při startu windows.

Comments are closed.