Bře 03 2007

Ruční oboustranný tisk a více stránek na papíru na HP Deskjet 3550

Category: Windowsbrej @ 16.16

Vždycky mě štvalo, že moje tiskárna nepodporuje v ovladačích ruční oboustranný tisk (manual duplex printing). Řešil jsem to tak, že jsem měl na nástěnce připíchnutý papírek s tím jak postupně vytisknou sudé stránky, od předu do zadu, pak papíry otočit a strčit je zpět do podavače a odzadu dopředu vytisknout liché stránky. Ještě záleželo na tom, jestli má dokument lichý nebo sudý počet stran. Také bylo třeba v officu zaškrtnou obrácenné pořadí tisku, aby to souhlasilo s v požadavkem zaškrtnutým ve vlastnostech tisku. Netisknu každý sen, ale občas nárazově i větší počet stran a většinou vždy zapomenu, co je třeba.

Kamarádka mě upozornila na program Fineprint, který je ale shareware, nicméně se jeví být velmi dobrý a maximálně univerzální. Dále jsem náhodou objevil podobné fičury jako má fineprint i ve freeware programu PDFCreator, který stojí za otestování možná ještě více. Nicméně na mém počítači se ukázal být pro v nadpise zmíněné features nepoužitelný, protože následný tisk pdfka trval neúměrně dlouho. PDFCreator mě ale zaujal tím, že při snaze tisknout z něj oboustranně se otevřel dialog HP, který se za normálních okolností neobjevuje:

To mě přivedlo k myšlence, že by se ruční manuální tisk měl dát nějak vyvolat i bez použití dalšího programu. Chtěl jsem skonbinovat ovladač nějakého pokročilejšího modelu s tím mým, podobně jako jsem objevil kdysi na něčí stránce na to jak si upravit nevyhovující ovladače pro ATI Rage Pro pomocí přepsání soubory z novějších karet. Nicméně jsem souborovou strukturu z informací na webu moc nepochopil a ani jsem tím nechtěl příliš ztrácet čas a tak jsem prostě zkusil najít kompletní ovladač nejbližšího modelu, který požadavané features má.

Ovladač s HP Deskjet 3600 se mi zavést nepodařilo, protože se instaloval s exe souboru (full features driver) a při instalaci se snažil detekovat tiskárnu, což je problém i s originálními drivery. Pak jsem zkoušel nainstalovat ovladače 3600 „natvrdo“ (rozbalily se do podadresáře v adresáři ve kterém jsem stažený exe pustil), ale s těmi má 3500 netiskla.

Pak jsem se vrhnul na HP DJ 3845, která má ovladače na webu pouze v zipu, po jehož rozbalení dostaneme přímo požadovaný *.inf soubor. Pak již bylo třeba jen odinstalovat ovladače od HP 3550 a restartovat počítač. Po restartu se tiskárna opět nadetekovala a stačilo ji navést na adresář s ovladači od 3845.

Tiskárna tiskne, i když možná , že se projeví odlišnosti těchto modelů, ale s tiskovým výstupem s Acrobat Readeru jsem spokojen, více jsem zatím nezkoušel.

Zde je pár screenshotů:


Zatím jediný problém je, že to tiskne s flashového „on-line prohlížeče“ pdfek 2,5 mm černý proužek po straně, v jiných aplikacích to nedělá.

Jinak doporučuju stahovat jen basic ovladače (ne full features). Čištění, kalibrace a podobné funkce jsou již v basic verzi obsaženy

Comments are closed.