Lis 16 2007

Sdílení ve Windows XP (i Home editon)

Category: Windowsbrej @ 10.39

Po té, co jsem sesíťoval náš dům do sítě ethernet vedle metalického UTP kabelu také pomoci WIFI, dostal jsem trochu strach o bezpečnost naši domácí sí’tě.

Věděl jsem, že je třeba vypnout zjednodušené sdílení:

prepnout.jpgprepnout2.jpg

Po té jsem najel na kýžený adresář a právým klikem jsem se dostal do dialogového okna pro sdílení a zabezpečení …
kontext_sdileni.jpgslozite.jpgzabezpeceni.jpg

Tady už jsem narazil ….
Vygooglil jsem super článek, ze kterého vyplynulo, že je dále třeba vytvořit dalšího uživatele (profil, účet) ve Windows XP, (pokud nechceme pouzivat primo svuj profil, což ale přichází v úvahu jen v minimu situací). Potom je třeba v dialogovém okně sdílení kliknout na tlačítko „oprávnění“ a tam dát „přidat“ a do okýnka napsat jméno oprávněného uživatele. Zkontrolujeme název a dáme OK. V okně „oprávnění pro …“ budeme mít teď ve výpisu „název skupiny nebo jméno počítače“ položku Everyone a svého nového uživatele. U Everyone (každý) vyškrtneme podle potřeby „číst“ a novému uživateli dáme oprávnění dle svého uvážení. Nakonec dáme OK.
Ještě je podle odkazovaného článku třeba ještě se na uživatele na počítači přihlásit a odhlásit a pak ještě podle uvážení v utilitě TweakUI skrýt tohoto uživatele z přihlašovací obrazovky.
Vyzkoušel jsem a funguje. Po doklikání přes „místa v síti“ na kýžený počítač z jiného počítače na naší síti, mě vyzval Windows dialogovým oknem, abych zadal jméno a heslo. Zadal jsem údaje od nově vytvořeného účtu a ke svému uspokojení se dostal do kýženého adresáře.

Jdu to vyzkoušet na notebook, kde jsou Windows XP Home Edition (dále jen WXPHE).

Ve WXPHE nejde „zjednodušené sdílení“ vypnout :-(.
Po tomto zjištění následovalo několik hodin googlování, až na tomto fóru jsem našel řešení.
Windows XP home edition umožňují z vnějšku pouze přístup Guest. I v případě, že je v uživatelských účtech Guest zakázaný, jak je vidět na následujícím obrázku, není tomu tak úplně. I v tomto případě při zjednodušeném sdílení přistupuje cizí počítač jako Guest ….
ucty.JPG

Jak to udělat, aby i pro „takového“ guesta vyžadoval WXPHE heslo jsem zjistil až na zmíněném fóru. Postačí napsat do konzoly (do které se dostaneme po stisknutí „start“, „spustit“, „cmd“)

net user guest somepassword

cmd.JPG
Somepassword ve smyslu: Vámi zvolené heslo.

Po tomto zásahu se na ostatních počítačích na lokální síti při pokusu vstoupit do sdílených adresářů na počítači s WXPHE objeví toto dialogové okno požadující heslo.
logon.JPG

8 Responses to “Sdílení ve Windows XP (i Home editon)”

 1. BigEd says:

  Já mám opačný problém, po nevimjakéudálosti mi kepl PC vyžaduje při přístupu ke všem sdíleným adresářům heslo k uživateli guest (jako na posledním printscreenu). Přitom guest je zakázaný a používám jen zjednoušené sdílení. Jak se toho zbavit??! Nechce se mi kvůli tomu reinstalovat… PC i laptop jsou XP Prof. Oba ve stejné pracovní skupině, vidí se. Na laptop do sdílených složek se dostanu ale na PC to chce guesta :/ Díky za každou radu!

 2. mego says:

  pomalu odpočítávám dny, kdy to bude rok, co byl odpublikován tento poslední článek na blogu 🙂 breji, tak trochu snažení, ne ? 🙂 nebo teď užíváš letních radovánek ?

 3. Brej says:

  Ondra: Ahoj. Článek zdaleka nepopisuje celou problematiku, jen jsem popsal, jak jsem dosáhl toho hesla ala Windows98. Doufám, že ti to teda funguje. U mě bez problému.

 4. Ondra says:

  Do třetice všeho dobrýho….tak po restartování obou počítačů (toho,který sdílí i toho, který se snaží připojit) vše funguje s novým heslem.

 5. Ondra says:

  Tak jsem to restartoval a už nelze připojit vůbec „nemáte oprávnění ke složce“. Tak jestli má někdo nějakou radu, sem s ní…

 6. Ondra says:

  Díky,ale má to jednu vadu na kráse,co jsem zkoušel doma. Co se týká WXPHE, tak se dotaz na heslo zobrazí pouze jedenkrát a třeba po změně dotyčného hesla pro Guesta se již na heslo nezeptá,ale automaticky připojí.Ještě to zkusím restartovat,kdyby byla chyba v tom,že změna hesla u Guesta je potvrzena,ale neprovedena.

 7. mago84 says:

  Diky za clanek, pomohl mi..