Kvě 05 2007

Stažení videa s digitální kamery a následné vypálení na DVD

Category: Windowsbrej @ 23.13

Bratr přivezl s dovolené kazetu se skoro třemi hodinami záznamu.
Natočil jej na vypujčenou kameru, která se ukázala být digitální.:-)

Nejprve jsme vyzkoušeli stáhnout video přes USB, ke kterému jsme měli i kabel. Stáhli jsme za tímto účelem ovladače z webu sony. USB šlapalo, ale grabovalo se jen v rozlišení 320×240, nevím proč, možná jsme někde udělali chybu. Šlo o kameru DCR-TRV265E.

Po chvíli hledání jsme našli FireWire kabel a video šlo již stahovat v plném PALu. Použil jsem postarší verzi programu Ulead VideoStudio 5, kterou jsme dostali s FireWire kartou. Tento umí zgrabované video i enkódovat do MPEG2, tak aby šlo přehrávat i v DVD přehrávači a hlavně, aby se vůbec na DVD médium vešlo.
V Ulead VideoStudio, stejně v jako jiných podobných grabovacích programech existuje volba „split by scene“, která může být zajimavá zejména pokud některé úseky chceme úplně vypustit a pro možnost záznam rozdělit do „DVD kapitol“, případně pro usnadněníé střihu.

Při brouzdání jsem objevil Freeware program WinDV, který poslouží podobně jako mnou zmiňované VideoStudio. Tento program, ale slouží pouze ke stažení videa z kamery na disk. Je třeba pak ještě použít enkodér pro přepočítání videa do MPEG2. Některé placené enkodéry jsou velmi kvalitní a rychlé, např. Cinema Craft Encoder.

Včera jsem objevil program NeroVision Express 3 SE. Ten má všechny v předchozím textu uvedené funkce. Natáhl jsem do něj již nagrabované 2,5 hodiny záznamu. Vyhodil hlášku, že se video v normální kvalitě na DVD47 nevejde, že by se vešlo na DVD9, ale že při snížení kvality na „dlouhohrající video“ což je asi bitrate 3000 se vejde i na DVD47. Zvolil jsem snížení kvality, dodělal DVD menu a asi 2,5 hodiny čekal. Bylo to na notebooku s intel Core 2 Duo. Kvalita odpovídá nízkému bitrate(u).

Comments are closed.