Lis 23 2006

Tiny XP

Category: HW&SWbrej @ 18.56

Hodně uživatelů zná program nLite, který umí vytvořit instalaci Windows takovou jakou ji jen chcete. Takže po pár hodinách nastavování můžete mít integrovány do jednoho instalačního CDčka všechny aktualizace a service packy i oblíbené programy. Zároveň můžete s instalace odstranit součásti systému, které nepoužíváte a zbytečně zabírají místo na disku. Po pár hodinách takovýchto úprav můžete mít opravdu „tenké“ windows.

Many users know program nLite, wich can create installation of windows as you wisch. After a few hours of making settings you can have all actualization, service packs and favourit applications to single installation CD. You can from installation remove parts of system, wich you do not use and make some free space on the HDD. After few hours you can have really „tiny“ Windows.

Jak jsem instaloval TinyXP

Takže: Po té co jsem vypálil ISO na CD jsem započal instalaci. První zásek byl, že instalace hned na začátku zahlásila, že potřebuje 1200mb volného místa na disku. Ten jsem horkotěžko získal asi po 20 minutách přesunů a mazání. Takže abych byl korektní co se týče délky instalace, tak jako čas počátku instalace uvádím 13:01. Asi po minutě a půl první restart, po kterém bylo třeba znovu nabootovat z CD, moc jsem ty hlášky nečetl. Druhý restart v asi 13:07, instalace odtud pokračovala již v grafickém módu, v obrazu bylo 5 svislých poblikávajících oranžových pruhů. Třetí restart 13:26. Po tomto restartu již systém jakoby naběhl, ale po chvíli naskočila hláška, že se počítač za 30s vypne, podobně jako když je počítač napaden Blasterem. Vythl jsem kabel od síťovky, to ale nemělo asi žádný vliv. Když jsem ho tam po restartu znovu zapojil, už nic takového nenásledovalo, možná je to součást instalace.

Nenainstalovala se grafická karta Ati Rage Pro a síťová karta Intel, které se normálně nainstalují, součástí instalace jsou asui jen základní drivery. Po doinstalování grafického ovladače již nejsou v obraze pruhy a je naprosto v pořádku, frekvenci monitoru jsem nastavil na 85Hz. U ovladače síťové karty, který jsem stáhl s webu Compaqu (resp. HP), byl malý problém, instalace požadovala soubor „e100b325.sys“, ale k mání byl pouze „e100bnt5.sys“, tak jsem ho přejmenoval podle přání instalace a vše funguje v pořádku.

Problémem se ukázala absence českého rozložení klávesnice. Do adresáře c:windowssystem32 je třeba přihrát soubor „kbdcz.dll“ (české qwertz rozložení kláves) a dopsat to do registrů. K tomu je třeba spustit program regedit.exe, najít klíč ‚HKEY_LOCAL_MACHINE/System/Curren­tControlSet/Control/keyboard layouts‘. V něm je třeba vytvořit Klíč/Key „00000405“ a v tomto novém klíči proměnou String s názvem „Layout File“ a dát ji hodnotu „KBDCZ.DLL“ a ještě druhou proměnou typu String s názvem „Layout Text“ a zadat jí hodnotu „CZ“. Aby systém stále nepřepínal zpět na anglickou klávesnici, tak je dobré ještě ve větvi ‚HKEY_CURRENT_USER/keyboard layout/preload‘ nastavit proměnou typu String s názvem „1“ na 00000405. Podrobnosti i s obrázky jsou zde http://support.argogroup.com/article.php….

Nakonec jsem ještě měl problém s multijazykovou instalací ovladače tiskárny. Aby se spustila v češtině bylo třeba ji pustit z příkazové řádky s tímto parametrem ‚ setup.exe /L“1029″ ‚ (včetně těch dvojitých uvozovek). Z tiskárnou byl ještě jeden malý problém, protože jsem nepostupoval podle návodu a připojil ji dřív než mě instalační program vyzval. Ten ve chvíli kdy mě vyzval k zapojení nechtěl pokračovat v instalaci ani po té, co jsem tiskárnu odpojil a znovu připojil. Aby jel dál je třeba odpojit, pak pravou klapkou kliknout na „My computer“, dále „Properties“, dále karta „Hardware“ a ještě „Device manager“, zde je třeba odebrat nadetekovanou tiskárnu (má symbol žlutého otazníčku, protože ještě nainstalovaný driver). Pak je třeba ji znovu připojit a vyčkávat po pár desítek sekundách program pokračuje v instalaci.

Když jsem chtěl v „control panel“-„regional and language options“ – „language for non-unicode programs“ dát „Czech“ tak to vyhodilo hlášku „Setup was unable to install the chosen locale. Please contact your system Administrator“. To se dá ošetřit takto: Soubor ‚c:/windows/infintl.inf‘ přejmenuju na intl.inf.bak a zkopíruju sem tento soubor z českých windows xp. POZOR!!! je třeba ještě do adresáře c:/windows/system32′ zkopírovat z českých windows XP soubor „c_852.nls“, JINAK SYSTÉM PO RESTARTU NENABĚHNE. Teprve potom některé programy zobrazují češtinu korektně. Než jsem toto provedl u sebe, stal se mi problém, že nero nechtěl vypalovat soubory s diakritikou, psal něco jakože je nemůže najít.

Po čase jsem zjistil, že po zásahu zmiňovaném v předchozím odstavci se v některých aplikacích použijí nezvykle velké fonty, které způsobují, že často některé popisky „přetékají“ někam za hranici okna s neměnou velikostí. Důvodem je to, že v TinyXP nejsou některé české systémové (*.fon) fonty, a systém je pak nahrazuje českými truetype fonty. Je třeba je tam dohrát nebo se s tímto jevem smířit.

Odkazy

http://support.argogroup.com/article.php?…

!!! http://www.retestrak.nl/Board/index.php?…

In English

Installation of TinyXP on my computer.

So: I begin installation after was I burning the CD.

First problem was requirement of 1200 MB free space on the HDD, because my HDD is little small. So I deleted and moved some files to create some free space.

TinyXP don’t have some drivers as graphical adapter (only some universal – working, but slow), network adapter, sound adapter.

Problem was absention of czech keyboard layout. You must copy file „kbdcz.dll“ (czech qwertz keyboard layout) to directory ‚c:/windows/system32‘. Then You must run „regedit.exe“, find key „HKEY_LOCAL_MACHINE/System/CurrentControlSet/Control/keyboard layouts“, create key „00000405“ in this key and create String „Layout File“ in this string with value „KBDCZ.DLL“ and second string „Layout Text“ with value „CZ“. If you are angry from automaticaly switching keybords by system you change value of String „1“ to 00000405 in key ‚HKEY_CURRENT_USER/keyboard layout/preload‘. There are details http://support.argogroup.com/article.php?art=313

When i want in „control panel“-„regional and language options“ – „language for non-unicode programs“ to change to „Czech“, system popup msgbox with „Setup was unable to install the chosen locale. Please contact your system Administrator“.There is solution: file „c:/windows/infintl.inf“ rename to intl.inf.bak and copy here this file form czech windows xp. BE AFRAID!!! YOU MUST to the directory c:/windows/system32 copy from czech windows XP file „c_852.nls“ or another file in relation with wanted locale (take a look in the intl.inf), IF YOU DONT DO THIS, SYSTEM CAN’T BOOT AFTER RESTART.

6 Responses to “Tiny XP”

 1. Adler says:

  to sk2rl: vyborne, dik moc….pomohlo….

 2. Brej says:

  Ahoj. Tady nevím, jestli poradím… Já používám TinyXP asi půl roku, momentálně taky rev02. Vzpomínám si, že si mi toto taky stalo, ale teď mi česká klávesnice s CZ regionem a „language for non-unicode programs“ nastavenou na „Czech“ chodí.
  Překontroloval bych, jestli se „neztratil“ *.dll soubor s SK layoutem klávesnice. Ten intl.inf obsahuje i nějaké změny registrů, takže se možná teď ten soubor s layoutem klávesnice špatně jmenuje nebo chce nějaký jiný??. Tady jsou fragmenty „nového“ intl.inf, z kterých plyne, že ruční zásahy do registru, pokud se jedná o klávesnici možná ani nejsou třeba. Přihrál bych soubory, které chybí, změnil bych region „sem“ a „tam“ mezitím restart a třeba se to podaří, držím palce.

  //
  00000405 = %Czech% ,852 ,2,,0405:00000405,0409:00000409
  //
  [00000405]
  ;
  ; Czech
  ;
  DelReg = FontSubs.Registry.Remove,FileSystem.Registry.FE
  AddReg = NLS.Registry.CentralEurope,NLS.Registry.OEMCP852
  AddReg = NLS.Setlang.0405,Font.NonCP1252.Substitutes
  //
  [KBD.LGReg.Install.CentralEurope]
  HKLM,“System\CurrentControlSet\Control\Keyboard Layouts0000405″,“Layout Text“,,%KLT_31%
  HKLM,“System\CurrentControlSet\Control\Keyboard Layouts0000405″,“Layout Display Name“,,“@%SystemRoot%\system32\input.dll,-5031″
  HKLM,“System\CurrentControlSet\Control\Keyboard Layouts0000405″,“Layout File“,,“KBDCZ.DLL“
  HKLM,“System\CurrentControlSet\Control\Keyboard Layouts0010405″,“Layout Text“,,%KLT_32%
  HKLM,“System\CurrentControlSet\Control\Keyboard Layouts0010405″,“Layout Display Name“,,“@%SystemRoot%\system32\input.dll,-5032″
  HKLM,“System\CurrentControlSet\Control\Keyboard Layouts0010405″,“Layout File“,,“KBDCZ1.DLL“
  HKLM,“System\CurrentControlSet\Control\Keyboard Layouts0010405″,“Layout Id“,,0005
  HKLM,“System\CurrentControlSet\Control\Keyboard Layouts0020405″,“Layout Text“,,%KLT_87%
  HKLM,“System\CurrentControlSet\Control\Keyboard Layouts0020405″,“Layout Display Name“,,“@%SystemRoot%\system32\input.dll,-5087″
  HKLM,“System\CurrentControlSet\Control\Keyboard Layouts0020405″,“Layout File“,,“KBDCZ2.DLL“
  HKLM,“System\CurrentControlSet\Control\Keyboard Layouts0020405″,“Layout Id“,,000A

  HKLM,“System\CurrentControlSet\Control\Keyboard Layouts000041b“,“Layout Text“,,%KLT_39%
  HKLM,“System\CurrentControlSet\Control\Keyboard Layouts000041b“,“Layout Display Name“,,“@%SystemRoot%\system32\input.dll,-5039″
  HKLM,“System\CurrentControlSet\Control\Keyboard Layouts000041b“,“Layout File“,,“KBDSL.DLL“
  HKLM,“System\CurrentControlSet\Control\Keyboard Layouts001041b“,“Layout Text“,,%KLT_40%
  HKLM,“System\CurrentControlSet\Control\Keyboard Layouts001041b“,“Layout Display Name“,,“@%SystemRoot%\system32\input.dll,-5040″
  HKLM,“System\CurrentControlSet\Control\Keyboard Layouts001041b“,“Layout File“,,“KBDSL1.DLL“
  HKLM,“System\CurrentControlSet\Control\Keyboard Layouts001041b“,“Layout Id“,,0013

  /////// k tomu jsou úplně dole popisky …
  KLT_31 = „České“
  KLT_32 = „České (QWERTY)“
  KLT_87 = „České (programátorské)“

  KLT_39 = „Slovak“
  KLT_40 = „Slovak (QWERTY)“

  Ještě bych poznamenal, že článek neměl být původně návodem, ale záznamem mé instalace a změn nastavení systému, které bych třeba do příští instalace zapoměl. Teď testuji Ubuntu, na moji práci by to stačilo, ale na mém kompu je to o hodně pomalejší.

 3. Stevo says:

  Zdar. Ja mam nainstalovane rev02, a pouzivam to uz druhy rok (asi 2-3 reinstalacie) s celkovou spokojnostou. O velkost by mi ani neslo, ale cely OS slape ocividne rychlejsie oproti oficialnemu XP SP 2. Clovek sa vsak musi zmierit , ze tu a tam obcas nieco chyba, nefunguje a musi sa to (ak sa da) doplnit „manualne“. Mam teraz problem, ktory ma cez google doviedol aj k tomuto clanku. SK klavesnicu som pridal v tiny klasickym sposobom, avsak kvoli niektorym programom som bol nedavno nuteny vyuzit CZ region. Nastavil som to podla clanku, a cely stastny ze to funguje som neskor zistil, ze tiny nevie nahrat pre zmenu SK layout klavesnice. skontroloval som registre a nastavenia pre sk a cz layout – vsetko sa zda ze je ako ma byt,avsak pri pokuse o pridanie tychto rozlozeni vyskocilo nieco v tom zmysle „win could not load keyboard layout properly“ 🙁
  a pred nastavenim regionu to slo

 4. xy says:

  TinyXP.rev05 Zdravim
  Tak co sa tyka instalacie je to individualne podla hardweru. Tiez ma zaskocilo to okno s tou hlaskou o restartovani aj ked nepouzivam pripojenie na internet pocas instalacie.Instaloval som na starucky disk 1GB a po instalacii mi tam zostalo volnych 200MB a vsetko prebehlo bez problemov.Inak dik ,to o tej cestine mi tiez velmi pomohlo

 5. Brej says:

  Jsem rád, že ti to pomohlo. A dík za ten tip z komentáři.

 6. yac says:

  Ackoliv u me instalace TinyXP probehla naprosto v poradku a jsem z nich nadsen, protoze kdyz uz v nich musim trpet(ano, linuxak), neni to tak strasne, problem s ceskymi locales mi branil v praci a Tvuj zaverecny odstavec ohledne tohoto problemu mi temer zachranil zivot. Tisicere diky !

  A btw pozadovat mail ke komentarum je efektivni zpusob jak odradit lidi od jejich psani.